Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Tyson Fury e ka dhënë për bamirësi çdo cent të fituar nga meçi i fundvitit të kaluar me Deontay Wilder.
Boksieri britanik i fitoi 2.5 milionë funte plus 4.5 milionë tjera pas llogaritjes së të hyrave nga shikueshmëria e meçit, transmeton Gazeta Express.
Fury doli në një turne promocional përreth Los Angelesit para meçit që u zhvillua më 1 dhjetor, por u trondit me numrin e njerëzve të pastrehë që i pa në qytetin amerikan.
Ai ishte zotuar se do t’iu ndihmonte bamirësive në Britani të Madhe me paratë që do t’i fitonte nga ai meç, dhe tani ka konfirmuar se i ka dhënë donacion të gjitha paratë e fituara në dhjetor.
“E dhashë për bamirësi tërë shumën e fituar. E bëj këtë për t’i ndihmuar njerëzit dhe jo për të më lavdëruar tjerët. Nuk dua të më quajnë njëri që bën mirë”, tha Fury.
Fury pritet të boksojë përsëri me Wilderin këtë vit, pas barazimit kontrovers në Staples Centre fundvitin e kaluar. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE