Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ishin vetëm 2 sfidat në mbrëmjen e NBA, megjithatë ishte spektakli dhe emocionet e forta ishin prezente sidomos sidomos në Oregon aty ku Portland Trali Blazzers u mposht pas kohës shtesë nga Oklahoma City Thunder me rezultatin 121-129.
Në Moda Center u zhvillua një ndeshje për ata me zemër të fortë, pasi të dyja skuadrat pasi përmbysjet dhe ripërmbysjet e rezultatit ishin shumë të shpeshta në këtë sfidë. Në fund buzëqeshi Oklahoma që mori fitoren e dytë në 3 ndeshjet e fundit duke shmangur krizën.
Rusell westbrook në ndeshjet e fundit ka ndryshuar stilin e tij të lojës pasi tashmë shikon më shumë nga sulmi dhe mendon më pak për skuadrën, pasi u beson më tepër aftësive të tij individuale.
37 pikë 3 asiste dhe 7 rikuperime koleksionoi ylli i City Thunder në këtë sfidë ndërkohë që Paul George kontribuoi me 32 pikë por edhe 6 asiste e 14 rebound dhe ishte padiskutim më i miri mbi parket për Oklahomën.
Te Portland shkëlqeu i përhershmi Damian Lillard, autor i plot 51 pikëve por Lillard me paraqitjen e tij fantastike e udhëhoqi Portlandin deri në barazimin 113-113 në kohën e rregullt sepse në shtesë Trail Blazzers realizuan vetëm 8 pikë duke pësuar humbjen e 26-të sezonale.
Dy humbje rresht ishin shumë për Milwaukee Bucks. Skuadra më e mirë e sezonit të rregullt në të dyja konferencat, regjistroi fitoren numër 49-të, pasi mposhti lehtësisht në Winconsin me rezultatin e thellë 117-98 Indiana Pacers. Diferencën edhe në këtë sfidë e bëri dyshja magjike e Bucks, Giannis Antetokounmpo-Khris Middelton të cilët sëbashkua realizuan 56 pikë në total me grekun që u shpall njeriu i ndeshjes. /SS

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE