Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mesfushori i Barcelonës, Arthur, ka kërkuar falje që kishte shkuar në festën e ditëlindjen së bashkëkombësit të tij brazilian, Neymarit, në shkurt.
22-vjeçari kishte udhëtuar në Paris, vetëm dy ditë para derbit të Kupës së Mbretit kundër Real Madridit dhe tani e ka pranuar se vendim ishte i gabuar.
“Mendoj se bëra gabim dhe këto gjërat ndodhin në jetë. Nganjëherë bën gabime dhe nganjëherë i merr vendimet e duhura”, ka Arthur në konferencën për shtyp para ndeshjes kundër Lyonit, e cila do të zhvillohet sonte.
“Isha i emocionuar për këtë festë, por jam mjaftueshëm i madh sa për të marrë përgjegjësi për veprimet e mia. Unë e dija se çfarë po bëja dhe kërkoj falje nëse kjo i pengoi ndokujt”.
“Bashkëlojtarët më kanë ndihmuar të rikuperohem nga lëndimi im dhe jam shumë mirënjohës ndaj tyre. Jam i lumtur që jam rikuperuar. Do ta jap më të mirën time dhe e di se duhet të përmirësohem si person”.
“Ne jemi të përqendruar sepse i dimë vështirësitë dhe presionin që ekziston mbi ne. Duhet të jemi të përgatitur sepse e dimë rrezikun që e kemi përpara. Ekipi dëshiron ta fitojë Ligën e Kampionëve sepse kjo është një garë shumë e rëndësishme”.
“Unë kam qenë duke ëndërruar për këtë moment tash e një kohë të gjatë, pasi që është gara më e mirë dhe më e rëndësishme në botë. Ndeshja kundër Lyonit do të jetë një shfaqje e vërtetë”.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE