Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Skuadra e Borussia Dortmund ka befasuar duke u mposhtur në shtëpi, në ndeshjen kundër Schalke.
Në një garë të ngushtë për titullin që nga fillimi i sezonit, Dortmund duket se është dorëzuar në xhirot e fundit të Bundesligës.
Në ndeshjen e luajtur sot kundër Schalker 04, skuadra e Lucien Favre ka pësuar humbje me rezultatin 2:4, shkruan lajmi.net.
Në këtë takim ishin skuadra ‘verdh e zi’ që kaluan të parët në epërsi, qysh në minutën e 14’, me anë të Mario Gotze.
Por, këtë epërsi, lojtarët e Dortmund e patën të pamundur që ta ruajnë, pas mysafirët u kundërpërgjigjën shumë shpejtë.
Ishte Caligiuri ai që realizoi golin e barazimit vetëm katër minuta pas Gotze (18’), për të rikthyer balancën.
Pastaj, vetëm 10 minuta pas barazimit, skuadra e Schalke goditi edhe njëherë, për të krijuar avantazhin, të cilin nuk e humbi deri në fund.
Golin e radhës për mysafirët e realizoi Caligiuri, i cili realizoi për 1:3, në minutën e 62’ të takimit.
Dortmund reagoi me anë të Axel Witsel, i cili realizoi për 2:3, në minutën e 84′ për të rihapur gjithçka, megjithatë shpresat i shuajti Breel Embolo, i cili realizoi për 2:4 pas vetëm 2 minutave.
Me këtë humbje, Dortmund mbetet në kuotën e 69 pikëve, një më pak sesa Bayern, të cilët kanë një ndeshje nesër për të luajtur, me mundësinë për të shkuar në katër pikë.
Ndeshje interesante dhe rezultat befasues në Bundesliga ishte fitorja 4:1 e Dusseldorf kundër skuadrës së Milot Rashicës, Werder Bremen. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE