Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i Chelseat, Gonzalo Higuain, është tërhequr nga përfaqësuesja e Argjentinës, duke i dhënë fund një karriere të jashtëzakonshme ndërkombëtare, që përfshin tri humbje në finale të mëdha. Higuain ka thënë se ky vendim “hyn menjëherë në fuqi” dhe e ka marrë për arsye personale.
“Cikli im me Argjentinën ka përfunduar dhe për këtë kam biseduar edhe me trajnerin Lionel Scaloni. Mendoj se ky është vendimi më i mirë i mundshëm, i cili ndoshta do të gëzojë edhe shumë tifozë. Dua t’i përkushtohem karrierës në klub dhe familjes sime, me të cilën dua të kaloj më shumë kohë”, është shprehur Higuain, shkruan Reuters, transmeton “Koha Ditore”.
“Tash, Argjentinën do ta përcjell nga jashtë dhe do të bëjë tifo për të”. Sulmuesi 31-vjeçar, gjatë afatit kalimtar të janarit u huazua te Chelsea edhe pse edicionin e nisi te Milani, gjithashtu i huazuar nga Juventusi, me të cilën ka kontratë deri në vitin 2021. Higuain karrierën e ka nisur te River Plate, kurse në Evropë ka luajtur edhe te Real Madridi e Napoli.
Ai ka 75 paraqitje me Argjentinën dhe 31 gola të shënuar, të fundit në fitoren ndaj Nigerisë (2:1) në Kampionatin Botëror “Rusia 2018”. Higuain vazhdimisht është përballur me kritika të shumta për paraqitjet e tij tek Argjentina. Ai pati humbur rastin më të mirë për Argjentinën në finalen e botërorit “Brazili 2014” kundër Gjermanisë, kur rezultati ishte baras (0:0). Në fund, Gjermania arriti të shpallet kampione pas golit të shënuar nga Mario Goetze në vazhdime.
Gjithashtu, një rast të tillë pati humbur edhe në finalen e Copa America në vitin 2015 kundër Kilit, si dhe penalltinë me të cilën konfirmoi disfatën e ekipit të tij. Higuain edhe një vit më vonë pati paraqitje të dobët në finalen e Copa America, të cilën sërish Argjentina e humbi nga Kili pas gjuajtjes së penalltive.
© KOHA

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE