Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i Manchester Unitedit, Ole Gunnard Solskajer ka folur fjalë të mëdha për mesfushorin francez, Paul Pogba.
Pogba ishte afër largimit nga Djajtë e Kuq pas raporteve të krisura me trajnerin Jose Mourinho.
Megjithatë, me ardhjen e Solskajer, Pogba ka rikthyer formën duke shënuar gola dhe asistime, kështu që norvegjezi po e cilëson si lider dhe po e konsideron si kapiten.
“Definitivisht, [unë do ta konsideroj atë si kapiten], sepse e njoh djaloshin më parë dhe ai është një lider”, ka thënë fillimisht Solskjaer.
Solskjaer dhe Pogba po gëzojnë një marrëdhënie të shkëlqyer (Foto: Gareth Copley/Getty Images/Guliver)
“Ai është një karakter i fortë, ndikon tek njerëzit dhe ju keni parë videot nga Franca, ai interesohet dhe ai vërtet dëshiron të jetë i suksesshëm”.
“Ai e di se nuk mund ta bëjë vetë, është një lojë në grup dhe ai është një karakter që sjell shumë gjëra të mira kur ai bën atë që di më mirë”.
“Ju shikoni personalitetin e tij. Ai e do futbollin”.
“Kur bashkon paraqitjet e mira me udhëheqjen dhe fitimin e Kupës së Botës, e sheh që ai për mua është kapiteni”, përfundoi norvegjezi. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE