Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Lojtari i lindur në qytetin e Pejës, Fatos Beqiraj do ta bart shiritin e kapitenit për ndeshjen ndaj Kosovës.
Mali i Zi takohet me ‘Dardanët’ më 7 qershor dhe Beqiraj do ta udhëheqë skuadrën vendase në fushë.
Me mungesën e Stevan Jovetic dhe Stefan Savic, përgjegjësia e shiritit të kapitenit ka shkuar në duart e sulmuesit me eksperiencë, raporton lajmi.net.
Ish-lojtari i Besës së Pejës do ta regjistrojë paraqitjen e 62-të për ‘Fajkojtë’, duke u bërë lojtari me më shumë ndeshje të luajtura që nga koha e pavarësimit të këtij shteti.
Beqiraj e nisi karrierën në Kosovë e më pas depërtoi në Malin e Zi, Kroaci, Kinë, Rusi, Belgjikë dhe tani së fundmi luan në Izrael.
31-vjeçari qysh nga viti 2009 kishte vendosur ta përfaqësonte Malin e Zi, pasi asokohe Kosova nuk ishte e pranuar në instancat më të larta të futbollit UEFA dhe FIFA. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE