Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Eliminatoret e Euro 2020 sot vijnë me një super ndeshje që do të luhet në kuadër të grupit C.
Holanda dhe Gjermania do të vihen përballë njëra tjetrës me fillim nga ora 20:45, në një ndeshje që pritet të dhurojë spektakël.
Në gjashtë muajt e fundit, kjo do të jetë hera e tretë që këto dy kombëtare do të përballen me njëra tjetrën, shkruan lajmi.net.
Dy herët e kaluara, skuadra e Joachim Low dhe ajo e Ronald Koeman ishin konfrontuar në kuadër të Ligës së Kombeve, ku holandezët u treguan më të suksesshëm, duke fituar një herë 3:0 dhe duke regjistruar një barazim 2:2.
Por, si qëndrojnë dy kombëtaret në ndeshjet e fundit? Statistikat e pesë ndeshjeve të fundit flasin në favor të ‘tulipanëve’. Këto statistika ua përcjell më poshtë lajmi.net.

Holanda:

Holandë 4:0 Bjellorusi
Gjermani 2:2 Holandë
Holandë 2:0 Francë
Belgjikë 1:1 Holandë
Holandë 3:0 Gjermani

Gjermani:
Gjermani 1:1 Serbi
Gjermani 2:2 Holandë
Gjermani 3:0 Rusi
Francë 2:1 Gjermani
Holandë 3:0 Gjermani
Pra, në pesë ndeshjet e fundit, Holanda regjistron tri fitore dhe dy barazime, kurse Gjermania ka dy humbje, dy barazime dhe një fitore. Mbetet të shihet se kush do të jetë triumfuesi sonte. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE