Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Boksieri amerikan Andy Ruiz Jr ka deklaruar sot se muskujt e rivalit të tij britanik Anthony Joshua nuk do ta trembin aspak në duelin e 1 qershorit, sfidë që dy boksierët do të zhvillojnë në “Madison Square Garden” të Nju Jorkut.
Ruiz Jr, 32 fitore e 1 humbje në karrierën e tij, do të duelojë për titujt kampionë bote në peshën e rëndë në kategoritë IBF, WBA dhe WBO që mbahen nga Joshua.
Ruiz Jr vjen në këtë sfidë pas fitores ndaj gjermanit Dimitrenko më 20 prill dhe nuk ka shumë kohë për t’u përgatitur për duelin e 1 qershorit. Gjithsesi, amerikani ka një mesazh për Joshua.
“Ai është kampion bote. Për këtë nuk ka asnjë diskutim ashtu sikurse edhe për atë që ai ka arritur në ring. Por edhe unë jam një boksier i madh gjithashtu. Joshua, e pranova këtë sfidë për ty, për të të mundur dhe treguar vendin”, tha Ruiz Jr.
“Në këtë sport nuk vlejnë shumë spaletat kur ngjitesh në ring. Edhe unë jam i fuqishëm, një boksier ku kombinohet teknika dhe shpejtësia, ndaj e pranova këtë sfidë pasi besoj se do ta fitoj atë. Shumë njerëz më kanë nënvlerësuar, sidomos kur shohin pamjen time. Gjithsesi, kur të shohin grushtet e mia do të kuptojnë forcën time”, tha Andy Ruiz Jr, që zuri vendin e Jarrell Miller, që doli pozitiv me doping.
(Kosova Sot Online)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE