Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Gazeta e famshme spanjolle, EL Confidencial ka bërë një shkrim të gjatë rreth vendimit të UEFA-s që shtetet që nuk e pranojnë Kosovën nuk mund të organizojnë një turne dhe ndeshjet mysafire duhet pa tjetër të luhen në Prishtinë.

Ata kanë shkruar ndër të tjera se Kosova është bërë dhimbje koke për sportin spanjoll.

Më poshtë është shkrimi i EL Confidencial:

Kosova është bërë dhimbje koke për sportin spanjoll në vitin e fundit. Dhe do të vazhdojë të jetë për aq kohë sa Spanja nuk e njeh vendin ballkanik. UEFA miratoi të mërkurën vendimin që obligon të gjitha federatat anëtare që të luajnë ndeshjet me Kosovën në Prishtinë. Nëse Kosova kualifikohet për UEFA EURO 2020, shorti mund të dërgoj në Bilbao, e cila pret tre ndeshjet e Grupit A. Federatëa Spanjolle (RFEF) i ishte hequr e drejta për të organizuar një turne në fund të marsit, pasi nuk pranoi kushtet e UEFA-s të vendosura nga Këshilli i Lartë i Sporteve (CSD).

UEFA nuk ka ndërmend të përsëris atë që ka ndodhur mes Ukrainës dhe Kosovës, ndeshjes kualifikuese për Kupën Botërore Rusi 2018, e cili u zhvillua në Poloni për shkak se Ukraina nuk e njeh Kosovën . Nga tani e pas, në qoftë se ju do të fitoni një organizim evropian, në ekipe apo klube dhe çfarëdo kategorie, duhet që ndeshjet e Kosovës të luhen në vendin organizator. “Ky standard kërkon që të gjitha pajisjet për të pranuar të luajnë kundër Kombëtares së Kosovës apo klubeve të saj nëse vendoset kështu nga një short në territorin e saj ose në territorin e Kosovës, ” tha presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin pas takimit të Komitetit Ekzekutiv në Baku (Azerbajxhan), ku Luis Rubiales u emërua nënpresident i UEFA-s.

Deklarata për shtyp e agjencisë nuk është aq e mprehtë. Përveç krijimit të përjashtimeve të Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, ai thotë se “ekipet që nuk duan të luajnë në shtëpi kundër klubeve kosovare apo ekipeve kombëtare kosovare në territorin e tyre do të duhet të organizojnë ndeshjet e tyre në tokë neutrale por duhet të pranojnë të luajnë lojëra në Kosovë”. Kjo do të parandalonte ekipin kombëtar që të pres Kosovën në Spanjë, por nuk do të ishte e mundur të shmangeshin udhëtimet në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës.

Spanja është pjesë e pakicës së vendeve evropiane që nuk e njohin Kosovën. Ai shoqërohet nga Azerbajxhani, Bjellorusia, Bosnja, Qiproja, Sllovakia, Gjeorgjia, Greqia, Moldavia, Rumania, Rusia dhe Serbia. Katër prej tyre (Spanja, Azerbajxhani, Rusia dhe Rumania) janë vende që presin ndeshje të Euro 2020 . Shorti mund ta dërgojë Kosovën në një nga ato vende, të cilat mund të gjenerojnë një konflikt. Stadiumi spanjoll që do të organizojë ndeshjet e atij turneu është San Mamés.
Refuzimi i Spanjës për të njohur Kosovën tashmë ka sjellë probleme në fushën e sportit. Verën e kaluar, kosovarët që morën pjesë në Lojërat Mesdhetare bëri me vizat e lëshuara nga Franca. Në nëntor 2018, pas Kampionatit Botëror të karatesë të mbajtur në Madrid, Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) ka kërcënuar Spanjën me presionin që të lënë pa garat ndërkombëtare, nëse paraqiten pengesa për pjesëmarrjen e kosovarëve në territorin e tyre. Që përfundoi me Komitetin Olimpik Spanjoll (KE) njoftoi se Ministria e Punëve të Jashtme Ajo kishte ndryshuar pozicionin e saj dhe ranë dakord për të siguruar viza dhe do të lejojë përdorimin e simboleve të tyre kombëtare dhe ministri kishte mohuar se ai e kishte ndryshuar mendjen e tij.
Më vonë, qeveria u përgjigj me deputetin e PDeCAT, Jordi Xuclà se njohja e Kosovës ishte një vendim sovran politik i bazuar në të drejtën ndërkombëtare, por nuk kishte asnjë dëshirë për të dëmtojnë qytetarët kosovarë. “Ajo që në sporte përkthehet në një angazhim për të lejuar pjesëmarrjen e sportistëve kosovarë në ato garat ndërkombëtare të mbajtura në Spanjë nën kujdesin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC)”, tha ai.
Ministria e Punëve të Jashtme u pajtuan që të japë viza, por e imponuar në kushte të tjera që mund të pranojnë federatat ndërkombëtare. Në një letër dërguar në janar për të gjitha federatat, CSD, duke ndjekur udhëzimet e ministrisë, tha atletët kosovarë nuk mund të konkurrojnë nën flamurin e Kosovës, por nën flamurin e federatës përkatëse ose Federata Ndërkombëtare . Ajo gjithashtu nuk lejohet të tingëllojë himnin apo valë flamurin në e ceremonitë e hapjes dhe Medaljen prezantime .

Këto kushte nuk u pranuan nga UEFA, gjë që e pengoi RFEF-në të organizonte një turne U-17 që do të luhej në fund të marsit në Alcoy (Alicante) . Një zëdhënës i federatës shpjegoi se kushtet nuk u pranuan nga UEFA, gjë që vendosi që ndeshjet do të mbahen në selinë e saj në Nyon (Zvicër).

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE