Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

“Djajtë e Kuq”, duan ta përforcojnë fazën e mbrojtjes për sezonin tjetër.
Manchester United është rikthyer te rezultatet pozitive me uljen e Ole Gunnar Solskjaer në stol, ndërsa drejtuesit e klubit vazhdojnë të punojnë për të përforcuar ekipin për stinorin tjetër.
Prioriteti mbetet reparti i mbrojtjes dhe dëshirat e “Djajve të Kuq” luajnë në Serie A.
Siç raporton Daily Mail, drejtuesit e United kanë tre objektiva të mëdha për në verë. Ata janë Kalidou Koulibali i Napolit, Milan Skriniar i Interit dhe Joachim Andersen i Sampdorias.
Senegalezi i Napolit është objektivi kryesor, por ai kushton shumë dhe do të jetë e vështirë për të bindur presidentin Aurelio De Laurentis të heqë dorë nga shërbimet e lojtarit.
Sllovaku i Interi është një tjetër objektiv. 23-vjeçari është një nga më të mirët në rolin e tij dhe kontrata me zikaltërit i përfundon në verën e vitit 2022.
United pëlqen shumë dhe 22-vjeçarin danez të Sampdorias. Andersen kushton më pak se dy të parët, por ai ka oferta të shumta dhe klubi anglez duhet të bindë presidentin Massimo Ferrero për të transferuar qendërmbrojtësin në Premier Ligë.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE