Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Borussia Dortmund ka shitur sulmuesin e talentuar amerikan Christian Pulisic te Chelsea.
Ylli amerikan do t’i bashkohet klubit londinez në verë për një shumë prej 64 milionë eurove.
E duket se tani verdh e zinjtë e kanë gjetur zëvendësuesin e Pulisicit në kampionatin gjerman.
Fjala është për belgun Thorgan Hazard, i cili është duke zhvilluar një stinor të jashtëzakonshëm me Borussia Moenchegladbachun.
25-vjeçari ka qenë lider i skuadrës së tij duke shënuar gola e duke dhuruar asistime.
Hazard ka një kontratë me Gladbachun deri në verën e vitit 2020 dhe nuk ka pranuar vazhdimin e saj.
Dortmundi po mendon që të dërgojë ofertë prej 35 milionë euro për të nënshkruar me yllin belg.
Në 19 ndeshje zyrtare, Hazard ka shënuar 12 gola dhe ka dhuruar shtatë asistime këtë edicion.
Sulmuesi anësorë më parë ka qenë pjesë e Chelseat, ndërsa Gladbachu e kishte blerë në vitin 2015 për tetë milionë euro. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE