Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mohamed Salah e di që Manchester Unitedi posedon në radhët e veta lojtarë të nivelit të lartë, derisa është duke kaluar në një formë të shkëlqyer rivali i përbetuar.

Megjithatë, ylli i Liverpoolit ka paralajmëruar Unitedit se ekipi i tij dëshiron pikët e plota ndaj kujtdo që luan, transmeton Koha.net.
“Djajtë e Kuq” e presin skuadrën e Jurgen Kloppit në Old Trafford me synimin që t’ia prishë planet për titull të Premier Ligës.
“Unitedi është i pamposhtur në nëntë ndeshjet e fundit në ligë, është në rrugë të mirë dhe dëshiron të fitojë ndaj nesh. Ata kanë lojtarë të mirë, madje edhe para se të fitonin 10 nga 11 ndeshjet e zhvilluara, kanë pasur lojtarë të mirë që nga fillimi i sezonit. Kanë ekip të mirë dhe tani po fitojnë në vazhdimësi, prandaj kanë besim, por në fund të ditës ne duam ta fitojmë ndeshjen. Ndaj kujtdo që luajmë, ne duam ta fitojmë ndeshjen”, është shprehur Salah për faqen zyrtare të klubit.
Unitedi e Liverpooli përballen të dielën nga ora 15:05.
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE