Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Cesc Fabregas beson se aftësitë e tij teknike kurrë nuk janë dobësuar, edhe nëse ai ka nisur ta humbë mprehtësinë si pasojë e moshës. Mesfushori spanjoll do ta largohet nga Chelsea tani në janar, për t’iu bashkuar Monacos në Ligë 1.
Fabregas ishte kapiten i Chelseat në fitoren 2-0 ndaj Nottinhgham Forestit në FA Cup të shtunën, duke i dhënë një lamtumirë emocionale tifozëve në Stamford Bridge në fund të takimit, transmeton Gazeta Express.

Bashkëlojtari i tij Alvaro Morata e konfirmoi largimin e tij me një postim në Instagram, ku shkroi: “Ti s’e di sa shumë do të më mungosh”.
Mediat britanike shkruajnë se 31-vjeçari do të mbajë bisedime me Monacon të dielën, para se ta kompletojë kalimin në Ligë 1, ku do të ribashkohet me ish-bashkëlojtarin te Arsenali, Thierry Henryn, i cili e mori drejtimin e Monacos në tetor.
Përkundër që e humbi penalltinë ndaj Forestit, Fabregas këmbëngul se teknika të cilën e ka treguar gjatë karrierës së tij të bujshme nuk do t’i venitet as në vitet e fundit të karrierës së tij.
“[Teknika] është diçka që gjithmonë e kam pasur, dhe ndiej se derisa jam rritur dhe plakur, është ndër gjërat që mendoj se do të qëndrojë me mua”, tha Fabregas. /Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE