Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

E pabesueshme! Los Angeles Clippers kanë fituar 135:131 në fushën e kampionëve të Golden State, duke barazuar 1:1 serinë e çerekfinaleve në Konferencën e Perëndimit dhe duke hyrë në historinë e NBA-së, sepse arritën të përmbysin 31 pikë disavantazh nga perioda e tretë deri në fund.
Ndeshje e dominuar nga basketbollistët e Warriors, që u shkëputën deri në 31 pikë, por në fund erdhi përmbysja spektakolare e ekipit nga Los Anxhelosi, që regjistroi një rezultat të pjesshëm 72:37 për ta mbyllur me triumf!
Curry realizoi 29 pikë e Durant 21, por që nuk mjaftuan për të evituar humbjen. Lou Williams me 36 pikë e 11 asist ishte lider në fushë për Clippers, mbështetur nga Harrell me 25 pikë e Gallinari me 24.
Barazohet 1:1 edhe seria e çerekfinaleve mes Philadelphia e Brooklyn. Skuadra e 76ers fitoi 145:123 ndaj Nets, në një ndeshje spektakolare. Pas një pjese të parë të mbyllur në barazim, skuadra e Philadelphia u shkëput në pjesën e dytë.
Gjashtë lojtarë të Philadelphia realizuan mbi 10 pikë, me Embiid që realizoi 23 pikë e 10 rebound. Ai u mbështet edhe nga Simmons, që realizoi një “triple double” (18 pikë, 10 rebound e 12 asist). Te Brooklyn zhgënjyen titullarët, duke mos dhënë atë që pritej.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE