Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Raportimet në Portugali thonë që Juventusi, Real Madridi, Bayerni e Barcelona, mund të mposhten në garën për nënshkrimin e Joao Felix.
Manchester City duket se ka vendosur që të paguajë klauzolën e talentit 19-vjeçar, prej 120 milionë eurove.
Sensacioni 19-vjeçar ka shënuar het-trikun e parë në Europa Ligë këtë muaj, por ai dhe ekipi i tij Benfica u eliminuan nga Eintracht Frankfurt duke pësuar humbje 2-0 këtë javë në Gjermani.
Juventusi, Real Madridi, Barcelona – të gjitha këto skuadra janë gjithashtu të interesuara për talentin ri për muaj me radhë, dhe shpresojnë ta përdorin agjentin e Cristiano Ronaldos, Jorge Mendes që t’ua lehtësojë nënshkrimin me yllin e ri.
Gjithsesi, kanali televizivë portugez TVI thotë që ”Citizens” po përgatiten për të paguar klauzolën 120 milionë euro që e ka në kontratë Joao Felix.
Ai ka kontratë me Benfican deri në vitin 2023.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE