Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Granit Xhaka është personi më me ndikim në sportin e Zvicrës, i zgjedhur nga portali zviceran ‘Watson.ch’.

“Këta janë 50 personat më të fuqishëm në Sportin e Zvicrës” është titulli i shkrimit, me Xhakën në krye, si sportisti më me ndikim në sportin helvetik.
“Xhaka përveç që e shfaq veten duke luajtur, me karakterin dhe punën e tij në vitin 2018, ai ka qenë vendimtar me sjelljen humane në futbollin zviceran”, thuhet në shkrimin e portalit Watson, duke përmendur edhe arsyet përse kjo zgjedhje.
Në shkrim arsyeja kryesore përmendet ndeshja Zvicër – Serbi në Botërorin e Rusisë, dhe momenti kur Xhaka shënon golin e barazimit, duke festuar me simbolin e shqiponjës, transmeton KTV.
“Këtë veprim e bënë më pas edhe Shaqiri e Lichtsteineri, por me pasoja u mor vetëm Xhaka, që hapi një debat të madh. Domethënia e vërtetë e Shqiponjës dykrenore nuk dihet nëse ishte menduar politikisht apo një formë gëzimi. Por e vërteta është se Xhaka e dridh futbollin zviceran”, thuhet më tej aty.
Sipas portalit zviceran, pas këtij momenti e tërë Zvicra u përfshi në një debat lidhur me dyshtetësinë në vend, i nxitur edhe nga sekretari i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Zvicrës, Miescher. Ky i fundit dha dorëheqje pas deklaratave për deklarimin e futbollistëve të Zvicrës për vetëm një shtetësi.
I rrezikuar ishte edhe përzgjedhësi i Zvicrës, Petkoviq, por Xhaka e shpëtoi atë duke qenë ndër lojtarët kryesorë në Ligën e Kombeve.
“Ndikimi i Granit Xhakës në sportin e Zvicrës është i padiskutueshëm. Ndoshta ai i ka dhënë një mësim të vogël edhe botës. Që nga simboli i shqiponjës, apo në gjuhën zvicerane ‘Doppeladler’, në Botërorin e Futbollit, vështirë se dikush do të pretendojë seriozisht, se sporti nuk ka të bëjë fare me politikën” përfundon konstatimin dhe arsyetimin për Xhakën, portali Watson.
Në mesin e 50 sportistëve më të fuqishëm në Zvicër, është edhe Xherdan Shaqiri, që vlerësohet i 14-ti, ndërsa në këtë listë është edhe vëllai i Shaqirit, Erdini, në vendin e 24-të, që vlerësohet si menaxheri i suksesshëm i Xherdanit për kalimin te Liverpooli, por edhe i talenteve zviceranë.
Në këtë listë të 50 personave më të fuqishëm të sportit zviceran, ka emra të njohur, përfshirë edhe politikanë.
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE