Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, i ka shpëtuar ndëshkimit për shqelmat që ia dha mbrojtësit të Milanit, Alessio Romagnolit, në derbin e së shtunës në Serie A.
Prokurori i Federatës së Futbollit të Italisë (FIGC), Giuseppe Pecoraro, i kishte kërkuar gjyqësorit sportiv ta rishikonte rastin dhe të dilte me një vendim
Gjyqësori vendosi sot se, megjithatë, gjesti i kroatit nuk mund të konsiderohet si akt dhune dhe si rrjedhojë ai nuk mund të ndëshkohet.
Ndërkohë, me nga një ndeshje janë pezulluar Mattia Bani i Chievos, Stefano Stuaro i Genoas, Marvin Zeegler i Udineses, Milan Badelj i Lazios, Andrea Belotti i Torinos, Luca Ceppitelli i Cagliarti, Aleksandar Kolarov i Romës dhe Domenico Maietta i Empolit.
Dhe në fund, Sampdoria është gjobitur me 3 mijë euro pasi tifozët e saj e ofenduan gjyqtarin.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE