Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Chelsea është eliminuar nga FA Cup pas humbjes në Stamford Bridge nga Manchester Unitedi me rezultat 0-2.
Me këtë rast duket se përfundoi edhe durimi i tifozëve drejt teknikut italian, por Maurizio Sarrit nuk i bëhet vonë edhe aq për mendimet e tifozëve.
“Ne kemi luajtur futboll të hutuar në pjesën e dytë, por edhe në të parën kemi luajtur mirë”, ka thënë Sarri.
Maurizio Sarri gjatë ndeshjes Man Utd-Chelsea në Stamford Bridge (Foto: Mike Hewitt/Getty Images/Guliver)
“Pozita ime? Nuk është problem. Lidhja (me klubin) nuk është aq e rëndësishme, por është e mirë”.
Tifozët Blu gjatë ndeshjes kundër Unitedit kanë kënduar kore kundër stilit të lojës së trajnerit italian, ku gjithë përqendrimi është te mbajtja e topit.
“Jam i shquar për rezultatin, jo tifozët”, ka shtuar Sarri, ndërsa i pyetur se a i kishte dëgjuar më parë këto thirrje nga tifozët, ai vazhdoi: “Jo, për të gjithë ishte hera e parë”.
Chelsea nuk renditet mirë në Ligën Premier, Blutë renditen në vendin e gjashtë me 50 pikë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE