Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Të dielën ekipi i Milan-it luan ndeshjën e fundit si vendas për këtë sezon. Kundërshtar i tyre do të jetë Frosinone.
Kjo ndeshje ka rëndësi të madhe për ‘Rosonerët’ nëse duan kualifikim në “Ligë të Kampionëve”, transmeton Indeksonline.
Megjithatë, për disa lojtarë të Milan-it kjo ndeshje ka rëndësi të veçantë. Sipas ‘Sky Sport’ , gjashtë futbollist ‘Kuq e zinj’ do të luajnë ndeshjen e fundit në ‘San Siro’ me fanellë të Milan-it/
Lojtarët që pritet të largohen në këtë verë janë: Abate, Bakayoko, Bertolacci, Mauri, Montolivo dhe Zapata.
Përkundër sezonit jo të mirë ekipi nga qyteti i modës ka mundësi që të kualifikohet në ‘Ligën e Kampionëve’./Indeksonline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE