Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Roma po e konsideron Joao Mirandan e Interit si një përforcim të janarit, por rrogat e tij po e mban peng marrëveshjen.
Mbrojtësi brazilian ka humbur vendin e tij të titullarit nën drejtimin e Luciano Spalletti, pas mbërritjes së Stefan de Vrij.
Ai ka pranuar se dëshiron të luajë më shumë dhe nuk është i kënaqur me këtë situatë.
Kjo situatë ka ngritur mundësinë e largimit të lojtarit këtë muaj, por klubi i Interit është i prirur për ta mbajtur lojtarin deri në fund të sezonit.
Sipas Il Messaggero, drejtori sportiv i Giallorossëve, Monchi është një tifoz i madh i Mirandas dhe e do atë në Olimpico.
Monchi e sheh brazilianin si një zëvendësim të mundshëm për Ivan Marcano, i cili nuk ka bindur që nga transferimi nga Porto.
Megjithatë, 34-vjeçari fiton një pagë prej tre milionë euro në sezon dhe klubi kryeqytetas nuk dëshiron ta paguajë atë në një lojtar veteran.
Por, Miranda mund të duhet ta ulë pagën edhe pse, opsioni i tij i dytë është rikthimi në Brazil, me gjasë te Flamengo, që nuk do të paguante as këto para. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE