Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Portieri i Paris Saint-Germain, Gianluigi Buffon ka thënë se skuadra e tij e bëri të duket e lehtë fitoja ndaj Manchester United (2-0) në Old Trafford.
Portieri e mbajti portën e paprekur në ndeshjen e parë të eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, ku shënuan Presnel Kimpembe dhe Kylian Mbappe.
PSG në këtë ndeshje luajti pa Neymarin dhe Edinson Cavanin.
“E bëmë të duket e lehtë duke jap gjithçka që kishim në këto 90 minuta, unitetin është themelor në këto gara”.
“Ndërmorëm disa rrezikshmëri, por kjo na ndihmoi edhe kur ishim nën presion, duke i vënë pastaj ne atë nën presion me presing”.
“Në ndeshje të tilla të balancuara, duhet të luash i bashkuar siç bëmë ne”.
Buffon u bë vetëm lojtari i katërt që luajti në Ligën e Kampionëve mbi moshën 41 vjeçare.
Kontrata nuk është në mendjen time, të jem i sinqertë”.
“Unë vetëm dua të vazhdoj ta shijoj futbollin, duke qenë i dobishëm për klubin dhe shokët e mi, qoftë në fushë apo nëse nevojitet edhe jashtë”.
“Nuk ka qenë kurrë një problem për mua kontrata a kur isha 30 vjeç, e lëre më 41”, deklaroi ai. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE