Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Por ekipi anglez e ka në ‘ADN’ për të realizuar përmbysje të çmendura.

Ne ju njohim me gjashtë rikthimet më të mëdha në historinë e futbollit nga ekipi i ‘Të Kuqëve’:

Liverpool 3-3 Milan (Finalja e Ligës së Kampionëve – Maj 2005)

Liverpooli mposhti Milanin pas penalltive në finalen e famshme të Stambollit.

Pas pjesës së parë, ekipi i drejtuar nga Rafa Benitez asokohe, ishte në disavantazh prej tre golave. Por në një interval prej shtatë minutash në pjesën e dytë, L’pooli arriti të barazonte gjithçka e më pas të triumfonte për herë të pestë në histori në Ligën e Kampionëve.

Liverpool 3-3 West Ham (Finalja e FA Cup – Maj 2006)

West Ham ishin në epërsi prej dy golave pas pjesës së parë, para se Liverpooli të barazonte gjithçka.

Në minutat e fundit ekipi londinez shënoi për 2-3, por Gerrard në kohën shtesë barazoi gjithçka dhe çoi ndeshjen në ‘extra-time’, aty ku fituan pas ekzekutimit të penalltive.

Liverpool 3-1 Olympiacos (Faza e grupeve e Ligës së Kampionëve – Dhjetor 2004)

Liverpooli duhej të fitonte me dy gola në epërsi në rast kualifikimi në fazën e 16 më të mirave.

Ata u befasuan në ‘Anfield’ kur mysafirët kaluan në epërsi, por katër minuta para fundit, ishte Gerrard me një goditje të bukur që realizoi për 3-1, pasi paraprakisht kishin kaluar në epërsi 2-1.

Liverpool 4-3 Newcastle (Premier Ligë – Prill 1996)

20 minuta pa përfunduar ndeshja, ‘Të Kuqtë’ ishin në disavantazh 2-3.
Por në minutën e 70-të fillimisht barazoi Collymore, para se Robbie Fowler në minutat e fundit t’i jepte tre pike të rëndësishme skuadrës së tij.
Liverpool 4-3 Dortmund (Europa Ligë – Prill 2016)
Luhej gjysmëfinalja e Europa Ligës, Dortmund po triumfonte 3-1 në ‘Anfield’ dhe shpresat e tifozëve për të arritur finale ishin shumë të vogla.
Ku kishin mbetur edhe 25 minuta lojë, Liverpooli arriti të shënonte tre gola dhe të kualifikohej në finalen e madhe, aty ku u mposht nga Sevilla.
Ishte Dejan Lovren me një goditje me kokë që çoi në festë të gjithë stadiumi e më pas trajneri i Dortmund u shpreh shkurt: ‘’Nuk mund ta shpjegoni këtë’’.
Liverpool 4-0 Barcelona (Gjysmëfinalja e Ligës së Kampionëve, 7 maj 2019)
Liverpooli u mposht në ‘Camp Nou’ 3-0 në ndeshjen e parë dhe lajmet e këqija nuk kishin të ndalur.
Dy lojtarët kryesorë, Roberto Firmino dhe Mohamed Salah nuk ishin të gatshëm për këtë sfidë, çka minimizuan shpresat e skuadrës së Jurgen Klopp për një përmbysje të çmendur.
Megjithatë, futbollistët e trajnerit gjerman e bën të pamundurën të mundur dhe u kualifikuan në finale, duke shënuar fitore me rezultat 4-0. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE