Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Gjyqtari polak i ndeshjes mes Portugalisë dhe Serbisë e kishte akorduar një penallti pasi topi u ndal nga krahu i Antonio Rukavinas, mirëpo më vonë e tërhoqi prapa vendimin e tij, pas një bisede me ndihmësin.

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos, ka thënë se gjyqtari i ndeshjes i kërkoi atij falje që nuk e kishte akorduar një penallti, gjatë barazimit të ekipit portugez në ndeshjen e mbrëmshme kundër Serbisë, transmeton Gazeta Express.

Santosi kishte mbetur shumë i zemëruar kur gjyqtari Szymoin Marciniak fillimisht vendosi ta akordonte një penallti për portugezët në minutën e 73-të të ndeshjes, kur goditja e Andre Silvas u ndal nga krahu i Antonio Rukavinas e pastaj vendosi ta tërheqë prapa vendimin e tij, pas një bisedë me ndihmësin e tij.

Incidenti erdhi në momentin kur Portugalia ishte duke e kërkuar me ngulm golin e fitores në ndeshjen kundër Serbisë, të cilët kishin kaluar në epërsi qysh në minutën e shtatë, përmes Dusac Tadicit që shënoi nga pika e penalltisë. Danilo Periera kishte barazuar me një super gol vetëm tri minuta para përfundimit të pjesës së parë.
Portugalia nuk arriti ta gjejë golin e fitores dhe ky rezultat bënë që portugezët ta kenë filluar rrugëtimin për kualifikim në EURO 2020 me dy barazime radhazi, pasi kishin barazuar edhe në ndeshjen e parë, kundër Ukrainës.
“Ai [gjyqtari] më ftoi për të shkuar për ta analizuar incidentin. Ne e pamë atë dhe nuk kishim asnjë dyshim, as unë e as ai. Pastaj, ai më kërkoi falje për vendimin. Ai nuk kishte asnjë dyshim, por sinqeriteti i tij nuk më ndihmon”, ka thënë Santos.
“Çfarë duhet të bëj unë me atë arsyetim? Të paktën ai më ftoi për ta analizuar ndeshjen. Unë e pashë incidentin nga të dy këndët. Nga këndi i parë, mund të kesh dyshim, mirëpo këndi i dytë s’të lë hapësirë për të dyshuar”.
“Ndihmësi ishte aty dhe unë mendoj se faji ishte i tij”. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE