Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Juventusi është eliminuar nga Liga e Kampionëve pasi pësoi disfatë para adhuruesve të vet nga Ajax 1-2.
Me rezultat të përgjithshëm 3-2, kampionët në fuqi të Italisë janë eliminuar në çerekfinale gjë që ka sjell dëshpërim në kampin bardh e zi.
Trajneri Massimiliano Allegri ka folur për eliminimin dhe yllin e tij më të madh Cristiano Ronaldo.
“Ronaldoka bërë një sezon të jashtëzakonshëm dhe nesër do të jetë në fushë nga minuta e parë. Cristiano është e ardhmja e Juventusit, është një lojtar i madh dhe do të bëjë sërish një sezon të madh vitin tjetër”.
Massimiliano Allegri dhe Cristiano Ronaldo. . (Foto: Francesco Pecoraro/Getty Images/Guliver)
“Është i qetë, i zhgënjyer si të gjithë ne sepse jemi eliminuar Liga e Kampionëve, që kemi dashur ta fitojmë”, tha Allegri.
Krejt në fund tekniku i bardhezinjve tha se duhet ta marrin edhe një pikë për titullin e kampionit.
“Na duhet ende një pikë në kampionat, përderisa nuk e kemi duhet të jemi të kujdesshëm. Më pas do të planifikojmë të ardhmen”, përfundoi trajneri i kampionëve në fuqi të Italisë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE