Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i Milanit, Gennaro Gattuso, ka pranuar se ai nuk dëshiron ta humbë Gonzalo Higuainin.
I huazuar nga Juventusi, Higuain tash thuhet se ka nisur bisedimet me Chelsean.
Atje ai synon të ribashkohet me ish-trajnerin te Napoli, Maurizio Sarri.
“Nëse Gonzalo nuk do të stërvitej si do të dëshiroja, atëherë nuk do të ishte në skuadrën time për Sampdorian”.
“Më pas ka shumë thashetheme për të për momentin, por duke parë mënyrën si stërvitet, impenjimi që ai vë dhe profesionalizmi me të cilin më trajton, ju thjesht nuk e keni idenë!”.
“Pjesa tjetër është në duart e vëllait të tij, që është edhe agjent dhe Leonardos”.
“Shpresoj se Higuain do të mbetet sa më gjatë që është e mundur, e nëse kjo nuk ndodh, do të shohim. Derisa ai është këtu, e vazhdon të sillet si profesionist, atëherë nuk ka asnjë problem për mua”, deklaroi Gattuso.
Higuain pritet të bëhet pjesë e një marrëveshje të shkëmbimit ku do të përfshihet edhe Alvaro Morata. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE