Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Federico Chiesa pritet të largohet nga Fiorentina në fund të këtij edicioni.
Reprezentuesi italian ka shkëlqyer me fanellën Vjollcë, ku ka shënuar 12 gola dhe ka bërë nëntë asistime.
Kjo ka bërë që ai të bëhet objektiv i skuadrave të mëdha italiane si Roma, Inter dhe Juventus.
Mediat italiane kanë raportuar se lojtari nuk dëshiron të dalë jashtë Serie A edhe pse ka interes nga Bayern Munich e Manchester United.
Federico Chiesa. (Photo by Mario Carlini / Iguana Press/Getty Images)
Tri skuadrat italiane që kanë shprehur interesim për Chiesan, janë gati të shpenzojnë deri në 60 milionë euro për të.
Tani i mbetet Chiesas që të vendosë se për cilën skuadër do ta vazhdoj karrierën.
Fiorentina është pajtuar që ta lë të lirë yllin e tyre, pasi fitimi nga shitja e tij është mjaft i madh në këtë kohë krize për klubin vjollcë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE