Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Gareth Bale ka qenë lojtari i parë që ka kaluar kufirin prej 100 milionë euro kur në vitin 2013 ishte transferuar te Real Madrid nga anglezët e Tottenham.
Që nga atëherë, Gareth Bale ka luajtur 211 ndeshje për Real Madridin, duke shënuar edhe 98 gola.
Por, këta numra mbesin në hije kur dihet se sa shumë ka vuajtur nga lëndimet Bale gjatë kohës së tij te Real Madrid, transmeton lajmi.net.
Një lëndim të ri Bale, e ka pësuar edhe në ndeshjen e fundit që Real Madrid luajti baras 2:2 në udhëtim te Villarreal.
Ky ishte lëndimi i 28-të për Balen që nga koha e transferimit te Real Madrid. Gjatë kësaj kohe, 29 vjeçari nga Uellsi ka munguar në 65 ndeshje.
Shumë më tepër se një sezon i plot./Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE