Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Edhe pse portieri kërkoi falje, duke theksuar se ishte një keqkuptim, por Chelsea ka dënuar Kepa Arrizabalaga sepse ka refuzuar të zëvendësohet në finalen e Kupës.
Spanjolli nuk u largua nga fusha, edhe pse menaxheri i “The blues” Maurizio Sarri kishte kërkuar zëvendësimin e portierit me William Cabaleron kundër Manchester Cityt.
Edhe pse ishte një keqkuptim, bëra një gabim të madh në reagim. Unë jam përjashtuar nga menaxheri, e respektoj atë”, tha Kepa.
Megjithatë, Chelsea ka dënuar portierin e ri me një pagë javore, e cila do të shkon për fondacionin bamirës të klubit nga Stamford Bridge.
Theksojmë se paga javore e lojtarit kap shifrat e 220 mijë eurove gjersa londinezët e blen futbollistin këtë vit për një rekord shume prej 80 milionë eurove.
Kujtojmë se në fazën e penaltive trajneri italian kërkonte që të bënte zëvendësim në portë, por që spanjolli nuk pranoi dhe në fund, City triumfoi në saje të penaltive.
Ndryshe, 24-vjeçari deri më tani ka qëndruar në portë të klubit londinez 26 herë në të gjitha garat. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE