Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Për t’ia dalë mbanë, firmosi për PSG, ku gjente emra si Mbappe e Neymar, por tashmë me humor mund të thuhet se pikërisht portieri legjendar qenka ters.
Verën e shkuar Gianluigi Buffon i dha fund aventurës të gjatë dhe të lavdishme me Juventusin, ku pengu i vetëm ishte që nuk fitoi dot Champions League.
Për t’ia dalë mbanë, firmosi për PSG, ku gjente emra si Mbappe e Neymar, por tashmë me humor mund të thuhet se pikërisht portieri legjendar qenka ters.
Në një kohë që PSG është eliminuar turpshëm nga Champions, me Buffon që ishte ndër fajtorët e mëdhenj në disfatën kundër Manchester United, Juventusi marshon dhe ka eliminuar me një fitore të madhe Atletico Madrid.
Pas ndeshjes Buffon postoi një mesazh të shkurtër në Instagram, duke uruar ish-shokët e tij: “Përgëzime të gjithëve! Një triumf i tillë ka diçka të jashtëzakonshme dhe prekëse.
P.S. I mrekullueshëm, Mister Allegri!”.
Një mbrëmje e mrekullueshme për Buffon, i cili e shijoi fort përmbysjen spektakolare të ish-skuadrës së tij. Vetë portieri i datëlindjes 1978 kishte qenë afër një përmbysjeje të ngjashme vitin e kaluar, me rezultatin e famshëm 3-1 në “Santiago Bernabeu”.
Trajneri Allegri pati falënderime edhe për Gigi, kur foli në mikrofonin e “Sky Sport”: “Ne e falënderojmë atë, për shkak se bëri historinë tonë. Na erdhi keq për eliminimin e tij. Shpresojmë të shkojmë në Madrid edhe për të”.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE