Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

N’Golo Kante thotë se nuk është i pikëlluar nga largimi i mundshëm i Eden Hazardit.
Belgu shënoi dy gola në fitoren e Chelseat me rezultat 4-1 kundër Arsenalit në finalen e Ligës së Evropës.
Mesfushori francez është i lumtur për sulmuesin, i cili pritet të bashkohet me Real Madridin, për të lënë Stamford Bridgen pasi ka dhënë aq shumë për klubin.
N’Golo Kante dhe Granit Xhaka (Foto by Michael Regan/Getty Images/Guliver)
“Nuk është e trishtuar, mendoj se Eden ka bërë një punë të mrekullueshme, ka pasur një kohë të mahnitshme me Chelsean”, tha fillimisht Kante.
“Ai ka qëndruar këtu një kohë të gjatë, ka fituar shumë trofe, ne jemi të lumtur për të. Nuk e di se çfarë do të ndodhë më pas, por vetëm mund t’i dëshirojë më të mirën”.
Ai ka bërë shumë për Chelsean. Ishte kënaqësi të luaja me të dhe do të shohim se çfarë do të ndodh gjatë ditëve të ardhshme”, tha francezi.
Ndryshe, Hazard ka dhënë intervista të ndryshme gjatë mbrëmjes së kaluar duke aluduar se po largohet nga The Blues. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE