Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Milot Rashica vazhdon me formën fenomenale.Fantazisti kosovar vazhdoi me paraqitje të shkëlqyeshme edhe ndaj gjigantit Bayern Munchen, me ç’rast realizoi një gol dhe një asist në humbjen 2-3 nga bavarezët, shkruan GazetaBlic.Përkundër humbjes, ish-anëtari i Vushtrrisë u zgjodh lojtari më i mirë i fazës gjysmëfinale në DFB Pokal.
Kjo formë e mirë, nuk ka lënë pa u vërejtur nga shumë klube, derisa ka ardhur edhe interesimi i asaj të parës. Fjala është për skuadrën angleze, Crystal Palace, që ka shprehur interesim për t’i siguruar shërbimet e anësorit të kombëtares verdhë e kaltër.Gjithsesi, ende nuk raportohet për ndonjë gjë më konkrete, ndërsa muajve në vijim priten të reja sa i përket kësaj çështjeje.
/GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE