Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mesfushori i Liverpool, Georginio Wijnaldum, ka dhënë një deklaratë interesante pas humbjes ndaj Barcelonës.
Holandezi luajti gjatë kësaj ndeshje si zëvendësues i Roberto Firminos, por që nuk arriti të ishte produktiv ashtu siç bën braziliani.
Wijnaldum hasi në shumë vështirësi në atë pozicion, dhe pas ndeshjes ka thënë se ka fituar respekt edhe më të madh për Firminon, pasi tashmë e kupton më mirë se çfarë pune të rëndë bën ai.
“Pas ndeshjes, kisha shumë më shumë respekt për Roberto Firmino. Unë veçse kisha respekt për mënyrën se si ai luante si sulmues, por tani kam edhe më shumë, pasi isha në pozitën e tij” ka thënë Wijnaldum për ‘Sky Sports’, transmeton lajmi.net.
“E di se sa e vështirë është të luash në pozitën e ‘9-shit’ në Liverpool, sidomos nëse nuk e bën në mënyrën e tij dhe në mënyrën që duam të luajmë. Është shumë e vështirë” ka thënë tutje holandezi.
“Kam biseduar me të pas ndeshjes dhe i kam treguar se sa shumë respekt kam për të, për mënyrën se si ai luajti tërë sezonin si sulmues, pasi është shumë e vështirë” ka thënë ndër të tjerash Gini.
Liverpool do të ketë punë shumë të vështirë në ‘Anfield’ në ndeshjen e kthimit, por paraprakisht do të ketë përballjen me Newcastle United, në kuadër të Premierligës. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE