Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sebastian Vettel ka goditur muret mbrojtëse gjatë ditës së sotme në kuadër të javës së dytë të testimit para fillimit të kampionatit të ri në Formula 1.
Gjermani kishte bërë 40 xhiro dhe regjistroi kohën e dytë më të shpejtë kur u përplas në kthesën e tretë në Barcelonë.
Gjermania ishte në gjendje të dilte nga makina dhe të largohej nga incidenti, por nuk është e qartë se çfarë dëmi i ka shkaktuar bolidit.
Ferrari ishte më i shpejti gjatë javës së parë të ushtrimeve, por ky rikthim do të thotë se SF90 do të jetë jashtë veprimit për disa kohë.
“Ne duhet të kontrollojmë disa gjëra”, ishte reagimi i parë i skuederisë së Ferrarit kur u pyet për dëmet.
Ferrari më vonë konfirmoi se ishte një “problem mekanike” shkaku i aksidentit në qytetin spanjoll.
Ndryshe, kampionati i ri pritet të startojë më 17 mars me çmimin e madh të Australisë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE