Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Los Angeles Laker i Lebron James pësoi humbjen tjetër të rëndë në NBA.
Ata u mposhtën nga Philadelphia 76ers me rezultat 120-134, shkruan Indeksonline.
Javën e kaluar, James kishte pësuar humbjen më të madh në karrierën e tij në Indiana Pacers (94: 136).
Tani 34-vjeçari me Lakersin e tij përsëri nuk kishte asnjë shans, tre herë kampioni i NBA shënoi vetëm 18 pikë, dhjetë kërcime dhe nëntë asistime.
Philadelphia është në pozitën e katërt në Lindje me 36 fitore dhe 20 humbje. Lakers (28:28) janë vetëm të dhjetët në Perëndim dhe duhet të punuar shumë për të arritur në play-offs. /IndeksOnline/
Të gjitha rezultatet:
Dallas Mavericks – Portland Trail Blazers 102:101
Philadelphia 76ers – Los Angeles Lakers 143:120
Sacramento Kings – Phoenix Suns 117:104
Atlanta Hawks – Orlando Magic 108:124
Golden State Warriors – Miami Heat 120:118

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE