Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Raheem Sterling e ka pranuar se ai dhe bashkëlojtarët e tij në ekipin kombëtar të Anglisë e kishin pritur sjelljen raciste të tifozëve malazezë, gjatë ndeshjes të së hënës mes dy kombëtareve. Ai thotë se një atmosferë të tillë e pret në stadiumet e Evropës Lindore.
Futbollistët e Anglisë ishin caku i disa thirrjeve raciste nga tifozët malazezë, gjatë ndeshjes në Podgoricë. Besohet se malazezët i kishin imituar majmunët dhe i kishin gjuajtur me gjëra të fortë futbollistët me ngjyrë të Anglisë, transmeton Gazeta Express.
Kjo bëri që dje UEFA t’i hapë hetimet ndaj Malit të Zi dhe tani ka mundësi që ndeshja e ardhshme e Kosovës, e cila do të zhvillohet në Mal të Zi, të luhet pa tifozë.
Anglia do të përballet përsëri me tifozët nga Evropa Lindore, kur të përballet me Kosovën, në nëntor të këtij viti. Megjithatë, për shkak të dashurisë së kosovarëve për Anglinë, atmosfera në “Fadil Vokrri” pritet të jetë shumë e mirë për anglezët.
Raheem Sterlingu iu ishte përgjigjur tifozëve malazezë duke i vendosur duart te veshët e tij, pasi e shënoi golin e pestë në fitoren 5:1 të Anglisë. Ky veprim i Sterlingut bëri që tifozët ta gjuanin atë me shishe dhe gjëra të tjera nga tribunat.
Kur u pyet nëse lojtarët e Anglisë e kishin pritur të abuzoheshin në këtë mënyrë në ndeshjet që zhvillohen në Evropën Lindore, Sterlingu: E dimë se do të jetë e rrezikshme, madje e tmerrshme nganjëherë. E kemi këtë gjë në mendje”, ka thënë Sterlingu.
“Para disa viteve, një gjë e tillë i ndodhi Danny Rose në Serbi. E dinim se atmosfera do të jetë e ngjashme. Nuk po mendonim për racizëm, mendonim se do të ishte më kërcënuese, duke të të sharë para fytyrës”.
“Por është me të vërtetë e turpshme që papritmas ta rikujtojnë se çfarë ngjyre të lëkurës ke dhe me çfarë përngjan. Unë e di çfarë ngjyre kam. Është e turpshme që disa njerëz mendojnë se është në rregull të bësh shaka për një gjë të tillë”.
Këto ndeshje me Kosovën e Malin e Zi, Anglia i zhvillon në kuadër të Grupit A për kualifikim në Kampionatin Evropian 2020. Në këtë grup garojnë edhe Bullgaria dhe Republika Çeke. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE