Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Futbollisti i kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj kërkohet nga shumë klube evropiane.
Ai mund të largohet nga Napoli gjatë afatit kalimtar veror dhe për shqiptarin nuk mungojnë ofertat.
Fillimisht ishte Interi e disa klube të tjera jashtë Italisë, por së fundmi për të ka shprehur interesim edhe Juventusi.
Këtë e konfirmon agjenti i lojtarit, Marco Giuffredi, i cili tregon se drejtuesit e “Zonjës së Vjetër” kanë kontaktuar me të për të marrë informacione rreth Hysajt, transmeton KP.
“Mund të them që me Sarrin ishte anësori më i mirë në Itali dhe Evropë. Më ka telefonuar edhe më parë Juventusi, por Hysaj këmbënguli se dëshironte të fitonte titullin me Napolin”, deklaroi ai. “Nuk e kuptoj se si mund të kritikohet. Është normale që të ndryshohet ambienti pas katër viteve te Napoli. Do të bëhet pjesë e një klubi të rëndësishëm”.
Në rast se Maurizio Sarri bëhet trajner i Juves, atëherë ekziston mundësia që edhe Hysaj t’i bashkohet atij tek “Zonja e Vjetër”.

©

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE