Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Liga e Kampionëve rifillon të martën, ndërsa 16 ekipe kërkojnë një hap tjetër drejt finales së madhe me 1 qershor në Madrid.Shanset që Liverpooli të arrij deri në finale të Ligës së Kampionëve janë të mëdha krahasuar me formën fantastike që po kalojnë ‘The Reds’ në Premierligë, shkruan GazetaBlic.Janë katër skuadra angleze që garojnë në 16 më të mirat e këtij kompeticioni, duke përfshirë Liverpoolin, Man Cityn, Tottenhamin dhe Manchester United, një katërshe e Premierligës mjaft e ‘frikshme’.
Kujtojmë se Barcelona dhe Real Madridi kanë lojtarë mjaft cilësor të cilët për skuadrën e tyre janë vendimtar edhe në momentet e fundit të takimit mund të befasojnë ekipet kundërshtare dhe ky do të jetë një shqetësim i madh për teknikun Klopp.Skuadra e Klopp do ta ketë të vështirë të kaloj tutje, duke njohur përmasat e skuadrave si Juventusi e Barcelona të cilët në këto kompeticion kanë përvojë të lartë sa i përket lojtarëve që janë paraqitur në Champions.
Ndërkaq nuk duhet harruar kampionin në fuqi Real Madridin që kësaj radhe pa C.Ronaldon do t’i bëjë ballë skuadrave për trofeun e Champions./GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE