Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Bullgaria dhe Kosova do të luajnë sonte në Sofje në ndeshjen kualifikuese për Evropianin 2020. Me orën lokale bullgare, ndeshja do të fillojë në orën 21:45, kurse me orën lokale të Kosovës, në orën 20:45
Kosova do ta zhvillojë sonte ndeshjen me Bullgarinë, në ndeshjen e vlefshme për kualifikime e Kampionatit Evropian 2020, shkruan Gazeta Express.
Kjo ndeshje do të zhvillohet në Sofje dhe “Dardanët” do ta kërkojnë fitoren e parë në këto eliminatore pas dy barazimeve.
Madje, këto dy skuadra kishin barazuar në muajin mars në Prishtinë.
Por, kur do të fillojë ndeshja ndërmjet Bullgarisë dhe Kosovës!?
Me orën lokale të Bullgarisë, ndeshja do të fillojë në orën 21:45.
Por, Bullgaria është një orë përpara me orë dhe kjo nënkupton se me orën lokale të Kosovës, ndeshja do të fillojë në orën 20:45 tek ne.
Ky takim do të luhet në stadiumin “Vasil Levski National Stadium”. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE