Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Zinedine Zidane dëshiron një revolucion në sulmin e Real Madridit dhe shpreson që të nënshkruajë me një lojtar që ka ritëm të lartë dhe i cili mund të luajë në të dy krahët e sulmit, me Sadio Manen që shihet si objektiv kyç.

Duke parë se sa i efektshëm është Mane kur ai shënoi kundër Los Blancos në finalen e Ligës së Kampioneve në vitin 2018, Zidane është dashuruar që atëherë me fleksibilitetin që lojtari i jep ekipit në të cilin luan.

Sipas MARCA-s, trajneri francez ua ka bërë një kërkesë klubit që të nënshkruhet në verë me këtë lojtar.
Mane aktualisht po jeton në periudhën e tij më të mirë në Anfield, pasi shënon shpesh dhe po e ndihmon Liverpoolin drejt fitoreve në Ligës së Kampionëve si ajo Bayern Munich, por edhe në kampionat.
Ai mund të ndryshojë ndeshjet, pasi ka ritëm të pabesueshëm, luan mirë me topin dhe mund t’i kalojë lehtë mbrojtësit, transmeton telegrafi
Këto atribute kanë qenë prej kohësh të pranishme në këmbët e Manes, madje edhe sa ishte te Southampton.
Besimi i Zidane në Karim Benzema është i palëkundur, dhe Mane shihet si një lojtar i cili mund të jetë një partner i përsosur për ish- golashënuesin e Lyonit.
Me Benzeman në qendër dhe Manen e Viniciusin në krahë, sulmi i Real Madridit do të ishte emocionues dhe shumë aktiv.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE