Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mund të duket e çuditshme, por Neymar mund të rikthehet te Barcelona, për të finalizuar ndoshta ribashkimin më të madh që kemi parë në futboll.
Ishte viti 2017 kur Neymar për 222 milionë euro detyroi një transferim nga Barcelona te PSG, për t’u bërë futbollisti më i shtrenjtë në histori të sportit më të dashur në botë.
Kur kanë kaluar gati dy vite nga ai transferim, Neymar ndjen se ka ndërmarrë një vendim të gabuar, duke kërkuar ta përmirësojë po të njëjtin.
Sipas ‘Sport.es’, Neymar dëshiron t’i bashkohet Barcelonës këtë verë, përcjell ‘lajmi.net’.
27 vjeçari beson se vendimi për të kaluar në Francë ishte një hap prapa në karrierën e tij, dhe ëndërron rikthimin në ‘Camp Nou’.
Nemyar tashmë ka bërë hapin e parë, duke qenë i gatshëm të pranojë para drejtuesve të Barcelonës sa ka gabuar me largimin dy vite më parë./Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE