Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrëmë janë zhvilluar tetë ndeshje në ligën më të fortë të basketbollit në botë.
Los Angeles Lakers ka arritur edhe një fitore të re në kuadër të kampionatit të rregullt në NBA.
“Engjëjt” kësaj radhe ishin mysafirë të skuadrës së Dallas Mavericks, ku triumfuan me rezultat 107:97.
Dy çerekët e parë i takuan vendasve dhe u mendua se kështu do të vazhdonin, por që në pjesën e dytë gjithçka ndryshoi dhe pësuan humbje.
Pa LeBron Jamesin, i cili është i lënduar tash e sa kohë, më i miri në parket te mysafirët ishte Brandon Ingram që realizoi 29 pikë gjersa tetë më pak i shtoi Lonzo Ball.
Te Mavericks më i miri në parket ishte slloveni Luka Doncic, i cili realizoi 27 pikë ndërsa secili nga 11 sosh i shtuan Harrison Barnes, Dennis Smith Jr. dhe J.J. Barea.
Pas kësaj, Lakers kanë bilanc prej 22 fitoreve dhe 19 humbjeve gjersa për Dallasin ky ishte pësimi i 22-të krahas 18 triumfeve.
Ndryshe, Los Angeles takimin e radhës e luan kundër Detroit Pistons ndërsa Mavericks ballafaqohen me Phoenix Suns. /Telegrafi/
Rezultatet tjera:
Detroit 107:119 San Antonio
Boston 116:105 Brooklyn
Houston 125:113 Denver
Milwaukee 114:102 Utah
New Orleans 114:95 Memphis
Portland 111:101 New York
Sacramento 111:95 Orlando

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE