Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Shorti i Ligës së Kampionëve të premten i ka prodhuar disa duele fantastike, por në të njëjtën kohë ua pamundëson Barcelonës dhe Juventusit të takohen në çerekfinale dhe gjysmëfinale – duke siguruar se ka mundësi që ta kemi një finale mes Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos.
Të dy superyjet luajtën rol kyç në garantimin e një vendi në çerekfinale për skuadrat e tyre përkatëse, të cilat sot i mësuan kundërshtarët e tyre. Juventusi kundër Ajaxit dhe Barcelona kundër Manchester Unitedit, transmeton Gazeta Express.
Fituesi i duelit mes Juves dhe gjigantit holandez do të ndeshet me duelin e fituesit mes Tottenhamit dhe Manchester Cityt në gjysmëfinalen e parë.
Messi dhe Ronaldo janë përballur tri herë në Ligën e Kampionëve, dy prej të cilave raste Cristiano ishte pjesë e Manchester Unitedit.
Në sezonin 2007/08, Barcelona u takua me Unitedin në gjysmëfinale të kësaj gare, të cilën e fitoi portugezi. Por, Messi e kishte fjalën e fundit, pasi e fitoi finalen e vitit 20009 në Romë kundër CR7, si dhe e eliminoi Real Madridin e Ronaldos në gjysmëfinale të vitit 2011.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE