Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Shkaku i tensioneve politike, Arsenali do të luajë pa Mkhitaryan në finalen e Ligës së Evropës
Futbollisti armen nuk do të udhëtojë fare me skuadrën e tij në Baku të Azerbajxhanit.
Tensionet politike mes Armenisë dhe Azerbajxhanit ia pamundësojnë yllit të Arsenalit, Henrikh Mkhitaryan të paraqitet në finalen e Ligës së Evropës.
Vetë futbollisti ka treguar se nuk ndihet i sigurt të luajë në një ambient ku pritet si armik dhe për këtë arsye nuk do të udhëtojë fare me ekipin e tij për ndeshjen ndaj Chelseat.
“Pasi i kam shqyrtuar të gjitha mundësitë, në koordinim me klubin kemi vendosur që për mua është më mirë mos të udhëtoj me skuadrën për finalen e Ligës së Evropës”, ka deklaruar Mkhitaryan.
“Është një lloj i ndeshjeve që nuk vijnë shpesh dhe e kam të vështirë ta pranoj faktin që unë nuk do të jem pjesë e skuadrës”.
Ndërkohë edhe Arsenali ishte ankuar në UEFA në lidhje me këtë rast, ku kishte kërkuar që Mkhitaryanit t’i ofrohej një siguri më e madhe gjatë qëndrimit në Azerbajxhan, por në fund vendimi ka qenë i të gjithëve që ai mos të jetë i pranishëm fare në finale.
Ndeshja mes Arsenalit dhe Chelseat luhet më 29 maj.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE