Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Lionel Messi dhe Cesc Fabregas janë bërë aksionarë të skuadrës FC Andorra, pronar i të cilës edhe Gerard Pique. Klubi është është në duart e tre shokëve të pandarë, dy yjeve të Barcelonës dhe një ish lojtari të skuadrës katalonase.
Nuk janë bërë të ditura vlera e aksioneve që Messi e Fabregas kanë investuar te skuadra e Piques, por që futja e tyre në biznes është e sigurt. FC Andorra do të luftojë këtë edicion për tu promovuar në Divizionin e Tretë Katalonas, që i bie futje në futbollin profesionist.
Skuadra do të drejtohet nga dy trajnerë, Albert Jorquera dhe Gabri García, që të dy ish lojtarë të Barcelonës.
Me FC Andorrën janë bashkuar 9 transfere në këtë afat kalimtar, njëri nga ta Adria Vilanova, djali i ish të famshmit, Tito Vilanova./Indeksonline

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE