Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Thuhet se Juventus është interesuar për të marrë talentin e Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe. Francezi shihet si ylli global i së ardhmes, pasi në moshën 20 vjeçare ai ka fituar Kupën e Botës dhe është një komponent kyç në kampionët e Francës.
Ditët e fundit emri i tij është lidhur me ekipin kryesues të Seria A, ndërsa “Tuttosport” ditën e sotme ka zbuluar se marrëveshja është shumë e vështirë, por jo e pamundur.
PSG-ja po investigohet për Fair Play Financiar kështu që do të detyrohet të shesë një nga dy yjet e saj.
Mbappe mund të kushtojë rreth 200 milionë euro, duke menduar se kampionët francez kanë paguar 180 milionë pëe të nënshkruar me të nga Monaco.
Kjo do të jetë dyfishi i asaj që “Zonja e Vjetër” ka paguar për Cristiano Ronaldon, i cili është një rekord për transferimet në Seria A. Për të kryer lëvizjen atyre do t’iu duhet të shesin Paulo Dybala për të rritur marrëveshjen.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE