Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Futbollisti legjendar, Xavi Hernandez ka treguar se në fund të këtij sezoni do të pensionohet nga futbolli profesionist.
Mesfushori spanjoll për momentin po luan tek ekipi i Katarit, Al Sadd. Ai u larguar nga Barcelona në vitin 2015-të, transmeton Indeksonline.
39 vjeçari beson që karrierës së tij i ka ardhur fundi dhe duhet t’i var këpucët.
“Ky është sezoni im i fundit si lojtar, por unë po shikoj se çka po përgatit e ardhmja për mua si trajner.”, u shprehë Xavi.
“Filozofia ime si trajner reflekton stilin që ne e kemi përdorur ndër vite nën influencën e Johan Cruyff-it dhe La Masias.”, u shprehë ai.
Spanjolli ka kohë që ka shprehur dëshirën e tij që në të ardhmen të bëhet trajner i Barcelonës./Indeksonline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE