Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Igli TareIgli Tare njihet si njëri prej drejtorave sportiv më të mirë në Itali dhe jo vetëm.Ai shpesh bën transferime që kanë kosto zero euro dhe në fund shpërthejnë nën drejtimin e Simone Inzaghit, i cili ditëve të fundit ka qenë i lidhur me një kalim të mundshëm në Juventus, shkruan GazetaBlic.Megjithatë, Sarri pritet të jetë pasardhësi i Allegrit, andaj Simone do të vazhdojë ta drejtojë Lazion.
Një futbollist me emër si Welbeck mund të vijë “falas” në merkaton e verës. Tare tashmë ka filluar hapat e parë drejt përfundimit të zyrtarizimit të përfaqësuesit anglez, megjithëse duhet vërtetuar së pari lëndimin që e ka pësuar Welbeck në Nëntor, e që e mbajti jashtë fushave të blerta për gjithë sezonin.Futbollisti, kontrata me “topçinjtë” i skadon me datën 1 Korrik, derisa skuadrat angleze si West Ham, Newcastle e Everton janë hedhur në sulm për t’i siguruar shërbimet e tij.
/GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE