Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Interi besohet se ka vënë në shitje qysh për këtë afat kalimtar anësorin kroat, Ivan Perisic.
Corriere dello Sport shkruan se Interi pas një takimi të bordit është pajtuar që ta fusë në listën e transferimeve futbollistin kroat.
Dy prej klubeve që po besohet se mund të joshen nga një mundësi e tranferimit të lojtarit janë Atletico Madridi dhe Manchester United.
Perisic këtë muaj rpanoi se kishte ofertë nga Manchester United.
“Është e vërtetë se ka pasur ofertë nga Manchester United e isha afër të largohem”.
“Por, vendosa që të qëndroj siç kam thënë, ishte insistimi i Spallettit që luajti rol shumë të madh”.
“Në futboll, detajet e vogla në këto situata janë të rëndësishme”.
“Admirimi nga një trajner si Mourinho është një gjë që më ka lëkundur. Natyrisht se kjo është konfirmim për punën e madhe dhe paraqitjet e mira”.
“Kur lëvdoheni nga një njeri si Mourinho, menaxher i klubeve të mëdha si Manchester United, atëherë nuk është vështirë që të mendoj për një ofertë të tillë”.
“Jam krenar që ai ka një mendim të mirë për mua e këto gjëra më motivojnë shumë që të stërvitem dhe të arrij paraqtijet më të mira”, deklaroi Perisic kohë më parë.
/Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE