Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Skuadra e vajzave volejbolliste të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” shkëlqeu në garën “Euro Milano 2019” në Itali, me ç’rast rrëmbeu vendin e parë.
Volejbollistet e ardhshme dolën të parat në këtë garë dhe fituan shtatë ndeshjet e luajtura, duke lënë prapa 27 vende pjesëmarrëse.
Kaltrina Fejza, njëra nga studentet fituese, tha se është kënaqësi e dyfishtë kur edhe studion në UP edhe e përfaqëson këtë universitet.
“Të jesh student i Universitetit të Prishtinës, por edhe ta përfaqësosh atë në gara ndërkombëtare është krenari dhe kënaqësi e dyfishtë”, rrëfeu Kaltrina.E për këtë sukses të studenteve të UP-së u shpreh i lumtur edhe dekani i Fakultetit të Edukimit Fizik dhe Sportiv, prof. asoc. dr. Musa Selimi, i cili tha se këto vajza kanë përfaqësuar denjësisht universitetin.
“Jam i lumtur për suksesin që kanë arritur vajzat tona në këtë garë ndërkombëtare. Me këtë sukses dhe paraqitjet tjera që kemi pasur në të tilla kompeticione, kemi dëshmuar se si universitet kemi vlera të nivelit të lartë”, ka thënë Selimi.
Ndërkaq, i pari i Universitetit të Prishtinës, prof. dr. Marjan Dema, uroi studentet për suksesin e arritur, për të cilin u shpreh shumë krenar.
“Është kënaqësi kur studentët tanë konkurrojnë me studentët e universiteteve tjera në dije, por edhe në sporte, gara në të cilat studentët tanë kanë rezultuar çdoherë të suksesshëm”, tha Dema.
Në finalen e kësaj gare, Universiteti i Prishtinës arriti të fitojë nga Universiteti i Gentit, Belgjikë, duke e lënë këtë universitet në vendin e dytë me rezultat 2:0.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE